פרשת שמות

הלל ירקוני
19 אוגוסט, 2020

פרשת שמות

על הקיר בדירתו של רב חובל אליעזר אקסל, מראשוני רבי החובלים הישראלים, תלוי צילום ישן של אונייה ישנה. לשאלתי מה האונייה הזאת, סיפר לי שזו אנייתו הראשונה בה בשנת 1929 הפליג כצוער. זו הייתה אונייה בדגל בריטי בשם VERBOMILIA השייכת לחברת הספנות הבריטית Verbomilia Steamship Co, בבעלות איש עסקים יהודי. תהיתי על השם המוזר הזה ואז הסביר ר/ח אקסל: בעל החברה היה יהודי, יליד רוסיה הצארית, אשר נמלט מהמדינה אחרי המהפכה. משפחתו נשארה מאחור ולא ראה אותה יותר. שם החברה והאונייה מורכב משמות אשתו וֶרה, בנו בּוֹרׅיס ובתו אֶמׅיליה, וֶר-בו-מיליה.

אכן, מעבר לשמות הרגילים כמו שמות ערים במדינה, שמות בני משפחה של בעלי האונייה, או אירועם לאומיים שונים, ישנם שמות אשר מוסווים בהם משמעויות שנות.

להלן סיפורי שמות של אחדות האוניות בצי העברי.

גוזל - GOZAL

"גוזל" הייתה ספינה קטנה בעלת 200 טון מעמס, בדגל בריטי בבעלות בית חרושת למלט "נשר". תפקידה היה להוביל את תוצרת המפעל לנמלים שונים במזרח הים התיכון. עם הגעתה לארץ ניתן לה השם "נשר", אך תוך זמן קצר בעלי בית החרושת הגיעו למסקנה שאם קוראים לאונייה שלהם בשם זהה לשמו של המפעל אז לפחות שהאונייה תהייה בגודל המתאים למפעל ולשם. ואז הוחלט לגמד קצת את שם הספינה והשם שונה ל-"גוזל", אשר פורש כגוזל של נשר.

ISGO

הבעלים של החברת ספנות Near East Shipping Co. Ltd היה ישראל גוטסמן ובבעלותו היו שתי אניות: "חנה" ו- "שיקמונה". בשנת 1945 נפטר ישראל גוטסמן. בנו המשיך בפעילות אביו ובשנת 1947 רכש מהבריטים את אנייה EMPIRE CALDER. הוא רשם אותה בשם ISRAEL GOTESMAN לכבוד אביו ולזכרו, אולם הבריטים לא אישרו  את השם וזאת בגלל השם Israel. האנייה נרשמה  כ-ISGO במרשם אניות בריטי.

נירית

במקור ספינת איטלקית. בתחילה נחכרה על ידי המוסד לעלייה ביוני 1948 על מנת לשמש כספינת עולים.  ביוני 1948 פיקד על הספינה ר/ח ראובן יתיר (הירש). עם הגעתה הראשונה לארץ ב-3 ביולי 1948 עם 675 עולים מבקר, יוגוסלביה, נודע לראובן על 8 הקורבנות אשר נפלו בהתקפה המצרית על הקיבוץ "נירים" (מאי 1948) וביניהם חבריו. ראובן ביקש ובקשתו אושרה, לקרוא לספינה זו "נירית". ואכן בשנת 1951 נרשמה בשם זה במרשם האניות הישראליות. הספינה ביצעה חמש הפלגות כספינת עולים, האחרונה בדצמבר 1948. בהמשך הועסקה כספינת סוחר רגילה. צלליתה מופיעה על בול דואר ישראלי משנת 1958.

סיריס - SIRIS

למילה סיריס יש בלועזית משמעויות שונות, אשר אחדים מהם ניתן היה ליחס לשם האונייה. אבל לזו אשר ב-26 באוקטובר 1973, עלתה על מוקש וטבעה, יש סיפור משלה.

שמה המקורי היה אורורה ( Aurora) בבעלות חברת סומרפיין. לאחר שחברת סומרפיין הפסיקה להתקיים נמכרה בשנת 1966 לבעל הון ונדבן יהודי אנגלי, בעל תואר אצולה בריטי, Sir Isaac Wolfson. שם האונייה הוא צירוף תואר הכבוד וההברה הראשונה של שמו הפרטי IS -SIR.

 הקסגרם – HEXAGRAM

סיבות שונות קיימות לרישום אניות במרשמי נוחות. בעיקר לשם המנעות ממסים גבוהים או מדרישות בטיחות מחמירות ותנאי שכר הצוותות במדינות הלאום. לישראל הסיבה העיקרית היא בטחונית ופוליטית. האוניות, בעיקר מכליות, פוקדות נמלים ואזורים אשר רצוי בהם לקיים  פרופיל נמוך של ישראליות.

בבעלות חברת אל-ים היו, בזמנים שונים, שתי מכליות בדגל ליברי בשם "HEXAGRAM". הקסגרם היא מילה יוונית לצורה גיאמטרית בעלת שישה קודקודים או במילים אחרות מגן דויד.  וכך תחת כיסוי לועזי חברת אל-ים "הגניבה" סמל יהודי באונית בדגל נוחות.

 רוניז – RONIZ

מכלית בת 87000 טון מעמס בבעלות צים בדגל ליברי הגיעה אלינו בשנת 1969 סמוך להפעלת קו צינור נפט אילת-אשקלון (קצא"א). שמה של האונייה הייה "TELNES". חשבו מה שם שראוי לתת לאונייה החדשה אשר תשרת את הצינור החדש. מישהו הציע RONIZ שהוא היפוך המילה ZINOR. הוגה הרעיון המקורי לא ידוע בשלב זה.

אחדים מהפקידים הבכירים של חברת צים החלו את הקריירה הימית שלהם בספינות העפלה וכאשר הצטרפה אונייה חדשה לחברה, דאגו לקרוא לה לזכרה ולכבודה של ספינת מעפילים מסוימת. האוניות: ברכה פולד, Velos, Pan, Fede  Patria, Struma, Fabio, Darien הם שמות לועזיים של אוניות מעפילים.

שם האונייה, מעבר היותו סמל, אות הוקרה, הכרזת פטריוטיות, משמש כאמצעי תקשורת בין האוניות ובין גורמי חוף שונים והאונייה. מסיבה זו חשוב מאד שלא יהיה ארוך מדי ושיהיה קל לביטוי  וקל להבנה.

נתקלתי בשם אניית צובר סינית "China Steal Reality"  ואונייה פולנית:  Swinoujscie או Dzieci  Polskie"" (ילדי פולין). במקרה השני הייתי עד כיצד הנתב שבר לעצמו את השיניים בניסיון לקרוא לאונייה זו. מאחר ואני מדבר פולנית, עזרתי לו בזה.

צור קשר

הודעתך נשלחה בהצלחה