החלוץ (1)

החלוץ (1)

סוג אוניה: מפרשים עם מנוע עזר
תאריך רישום:1919
שנת בנייה: 1920
תפוסה ברוטו:50
תפוסה נטו: לא ידוע
יצרן מכונה:GMM
בעלים: אסדות וספנות חופית
נגרטה:1920
נמכרה: 1920
טבעה:1920

חברת ספנות "אסדות וספנות חופית", נחשבת לחברת ספנות העברית הראשונה בארץ ישראל. היא נוסדה בשנת 1919 על ידי שלושה אנשי עסקים יהודים, עקיבא ליפשיץ - סוחר תל אביבי, א. ספיר ובורמשטיין. החברה הפעילה ספינה בשם "החלוץ", אשר אמורה הייתה להוביל נוסעים ומטען לאורך חופי לבנון, ארץ ישראל ומצריים. הייתה זאת ספינת מפרשים, עם מנוע עזר משופץ בן 25 כ"ס.

הספינה צוותה בצוות מלחים ערבי,רב חובל מצרי, קצין סודני, רב מלחים ערבי מיפו ואחרים. המלח היהודי היחידי אשר שירת עליה תקופה מסוימת, היה ירמיהו הֶלפֶרן,לימים מפקד חניכי בית הספר הימי של תנועת בית"ר בצ'יוויטווקיה. באפריל 1920, בהפלגה מיפו לפורט סעיד, עמד להפליג בה נשיא ההסתדרות הציונית, ד"ר חיים ויצמן, לימים נשיאה הראשון של מדינת ישראל, אשר בגלל הצפת מסילת הברזל נאלץ לבחור בדרך הים כדי להגיע לפורט סעיד ומשם לאירופה לועידת סן רמו באיטליה.

שומר ראשו של ד"ר חיים ויצמן, אברהם שפירא, בראותו את "החלוץ", התבטא "שרק על גופתו המתה יעלה הדוקטור על כלי השייט הזה". אניית מלחמ הצרפתית, אשר עגנה בקרבת מקום אספה את הנוסע הנכבד והביאה אותו לפורט סעיד. "החלוץ הפליגה, נקלעה לסערה, נאלצה להשליך את כל מטענה לים, אך נסחפה והתנפצה על סלע "אנדרומדה" בקרבת יפו. כל נוסעיה ניצלו על ידי אניית סוחר אנגלית.

 עקיבא ליפשיץ נפטר זמן קצר אחרי המקרה וכך בא גם הקץ על חברת "אחדות וספנות חופית".

בשנת 2012 הנפיק דואר ישראל סדרה של 3 בולים מוקדשת לתחילת הספנות העברית. על אחד הבולים מופיעה הספינה "החלוץ" ועל השובל האונייה "גוזל" ורב החובל זאב הים.

צור קשר

הודעתך נשלחה בהצלחה