עמנואל

עמנואל

דגל: -
שנת בנייה:1881
סוג: מפרשים
תפוסה ברוטו:200ט"ת
בעלים: חברת חופיה בע"מ
טבעה:1934

תאור מורחב

אריה גְרַבּנוב נולד ברוסיה בשנת 1912. היה פעיל בתנועת נוער ציונית. עלה לארץ עם הוריו וחלם להיות ימאי ולהקים צי עברי. בין אוקטובר 1929 ויולי 1931 למד, כסטודנט חופשי, בבית הספר הימי בבלגיה. כפי שסופר על ידי אביו דרכו של אריה גרבנוב לבית הספר הימי בבלגיה, הייתה פרי מקרה. אריה בילה שעות רבות על שפת הים של תל אביב. יום אחד הבחין באדם טובע. כשחיין מעולה, שחה אל האיש ומשה אותו בשלום לחוף. הסתבר שהיה זה הקונסול הבלגי בארץ ישראל. הניצול שאל כיצד הוא יכול לפצותו על הצלת חייו. תשובתו הייתה: "עזור לי להתקבל לבית הספר הימי בחו"ל".

במחצית 1933, גרבנוב, יחד עם חברו המכונאי אליהו רוזין, הצליחו לגייס הון של 1000 לירות שטרלינג לשם רכישת ספינה. הם רשמו חברת ספנות "חופיה" בע"מ, עם משרד ראשי בחנות המכולת של הוריו, ברחוב בוגרשוב 79 בתל אביב.

בדנמרק מצאו ספינת מפרש מטיפוס סקונר, בת 52 שנה, בתפוסת ברוטו של 200 טון ומנוע עזר קטן. בעבר הפליגה בין נמלי צפון אירופה והשתתפה בחמש הפלגות מחקר לקוטב הצפוני. הספינה נקראה "עמנואל" ונשות הקהילה היהודית בנמל הדני אלברוג, (ALBORG), בצפון דנמרק, שם עברה שיפוצים, תפרו לה דגל כחול לבן עם מגן דוד גדול במרכזו. לאחר שיפוצים שטחיים בדנמרק, הספינה הפליגה, עם מטען של סויה לאנטוורפן. לאנטוורפן הגיעה, אחרי הרפתקאות מסוכנות, בגרירה. מכאן, בדצמבר 1933, הפליגה עם מטען של 100 טון לבני בנייה, ללונדון. שלטונות נמל לונדון עכבו את הפלגתה ודרשו לערוך בה תיקונים. הספינה וצוותה היהודי עוררו התרגשות רבה בכל נמל שאליו הגיעה. באנגליה ביקרו עליה הלורד מלצ'ט והנריטה סולד. לאחר התיקונים בלונדון, "עמנואל" הפליגה בינואר 1934, לנמל פול, (POOLE), בדרום אנגליה, שם טענה מטען של חמר לנמל ביוון. שני ימאים וותיקים, פאול קריגל ורנה רנר, עזבו אותה לפני ההפלגה בטענה שאינה כשירה להפלגה באוקיאנוס האטלנטי בעונת החורף.

ב- 30 בינואר 1934, "עמנואל", בפיקודו של אריה גרבנוב, המכונאי רוזין, שני ימאים יהודים בנימין לוין והרמן זיילר יליד אוסטריה, ימאי יווני וצרפתי, אשר עלו על האנייה במקומם של אותם אנשי הצוות אשר סרבו להפליג, הפליגה בדרכה ליוון. עקבותיה נעלמו. לאחר בירורים הסתבר שהיא לא עברה את מיצר גיברלטר וכנראה טבעה אי שם באוקיאנוס האטלנטי.

צור קשר

הודעתך נשלחה בהצלחה