תל אביב (1)

תל אביב (1)

מס. רישום: א/ק 1
נמל רישום:חיפה
תאריך רישום: 17/5/1935
אות קריאה:-
שמות קודמים: Hohenstein, ex Colonia, ex Polynesia
שנת בנייה:1904
נבנתה על ידי: Reiherst'g Schiffsw. - Hamburg
סוג:מטען / נוסעים
תפוסה ברוטו: 6197 ט"ת
תפוסה נטו:3700 ט"ת
מעמס: 10000 ט'
אורך מרבי:136 מ'
רוחב: 15.5 מ'
שוקע:-
מכונה: Quadruple expansion, 4 cylinders
יצרן מכונה:

Reiherst. Maschinenf. - Hamburg

מהירות: 14 קשר
בעלים:

Palestine Shipping Co. Ltd

נמחקה מהרישום הארץ ישראלי: 1937
טבעה:טובעה בעת מלחמת העולם השנייה

האנייה נרכשה על ידי Palestine Shipping Co. Ltd - חברת ספנות ארץ ישראלית, אשר נוסדה בשנת 1934 על ידי ארנולד ברנשטיין וקבוצת יהודים גרמניים עולים במטרה להוציא חלק מהונם מגרמניה. אחת מאניותיו של ברנשטיין שופצה והותאמה להובלת מטען ו־400 נוסעים. צבעה היה לבן ושמה "תל אביב".

ב־17 במאי 1935 נרשמה במרשם האניות בחיפה כאנייה מס. 1.

הפעלתה גרמה להתרגשות רבה בקרב הישוב היהודי בארץ ישראל. תאי הנוסעים היו ברמה אחידה, נוחים ומאווררים. האנייה הפליגה כל שבועיים, בסבב קבוע, חיפה־טריסט־חיפה. רב החובל היה גרמני, אך כבר בהפלגתה הראשונה שירתו עליהאחד עשראנשי צוות יהודים. "תל אביב" היוותה תחרות קשה לחברת הספנות האיטלקית, "לוייד טריסטינו" (Lloyd Triestino), אשר קיימה קו אניות דומה. החברה האיטלקית, בעלת מהלכים בקרב השלטונות בטרייסט, החלה להתחרות ב"תל אביב" בכל האמצעים האפשריים, אך בעיקר על ידי הורדת מחירי הכרטיסים עד כדי מחירי הפסד. אמצעי כזה יכלה לנקוט רק חברה אשר נהנתה מתמיכה ממשלתית. למרות ההתלהבות הגדולה אשר גרמה בישוב, "תל אביב" לא זכתה לשום תמיכה מטעם המוסדות.

בנובמבר 1936 הפסיקה האנייה להפליג ובשנת 1937 נמכרה לחברת ספנות יפנית. על פי מידע לא מאושר היא טובעה באוקיאנוס ההודי במלחמת העולם השנייה.

ראו קטע מיומן חדשות משנת 1935 - האנייה ״תל אביב״ מגיעה לחיפה:

 

צור קשר

הודעתך נשלחה בהצלחה