חופיה

 "חופיה"  -  גרבנוב אריה -  מראשוני הימאים היהודים בארץ ישראל

אריה גְרַבּנוב נולד ברוסיה בשנת 1912. היה פעיל בתנועת נוער ציונית.  עלה לארץ עם הוריו וחלם להיות ימאי ולהקים צי עברי. הוא נתקבל לבית הספר הימי בבלגיה וסיים אותו בהצלחה בשנת 1931. דרכו של  אריה גרבנוב לבית הספר הימי בבלגיה, כפי שסופר על ידי אביו,  הייתה פרי מקרה. אריה בילה שעות רבות על שפת הים של תל - אביב.  יום אחד הבחין באדם טובע. כשחיין מעולה, שחה אל האיש ומשה אותו בשלום  לחוף. הסתבר שהיה זה הקונסול הבלגי  בארץ ישראל. הניצול שאל  כיצד הוא יכול לפצותו על הצלת חייו. תשובתו הייתה: "עזור לי להתקבל לבית הספר הימי בחו"ל".  (1) (1) מקרה הצלתו, כביכול, של הקונסול הבלגי לא מופיע בשום מקום בעיתונות בת זמנו.     

בין אוקטובר 1929 ויולי 1931 למד כסטודנט חופשי בבית הספר הימי בבלגיה.

 במחצית 1933, גרבנוב, יחד עם חברו המכונאי אליהו רוזין,  הצליחו לגייס הון של 1000 לירות  שטרלינג לשם רכישת ספינה. הם רשמו חברת ספנות "חופיה" בע"מ,  עם משרד ראשי    בחנות המכולת של הוריו, ברחוב  בוגרשוב 79 בתל - אביב.  

בדנמרק  מצאו ספינת מפרש מטיפוס סקונר, בת 52 שנה, בתפוסת ברוטו של 200 טון ומנוע עזר קטן. בעבר הפליגה בין נמלי צפון אירופה והשתתפה בחמש הפלגות מחקר לקוטב הצפוני.

הספינה נקראה "עמנואל" ונשות הקהילה היהודית בנמל הדני אלברוג, (ALBORG), בצפון דנמרק, שם עברה שיפוצים, תפרו לה דגל כחול - לבן עם מגן דוד גדול במרכזו. לאחר שיפוצים שטחיים בדנמרק,  הספינה הפליגה, עם מטען של סויה לאנטוורפן. לאנטוורפן הגיעה, אחרי הרפתקאות מסוכנות, בגרירה. מכאן,  בדצמבר 1933, הפליגה עם מטען של 100 טון לבני בנייה, ללונדון.  שלטונות נמל לונדון עכבו את הפלגתה ודרשו לערוך בה תיקונים.  הספינה וצוותה היהודי עוררו התרגשות רבה בכל נמל שאליו הגיעה. באנגליה ביקרו עליה הלורד מלצ'ט והנריטה סולד.  לאחר התיקונים בלונדון, "עמנואל" הפליגה  בינואר 1934,  לנמל פול, (POOLE), בדרום אנגליה, שם טענה מטען של חמר לנמל ביוון.  שני ימאים וותיקים,  פאול קריגל ורנה רנר, עזבו אותה לפני ההפלגה בטענה שאינה כשירה להפלגה באוקיאנוס האטלנטי בעונת החורף.

ב- 30 לינואר 1934, "עמנואל", בפיקודו של אריה גרבנוב, המכונאי רוזין , שני  ימאים  יהודים בנימין לוין  והרמן זיילר יליד אוסטריה, ימאי יווני וצרפתי, אשר עלו על האנייה במקומם של אותם אנשי הצוות אשר סרבו להפליג,  הפליגה בדרכה ליוון.  עקבותיה נעלמו.  לאחר בירורים הסתבר שהיא לא עברה את מיצרי גיברלטר וכנראה טבעה אי שם באוקיאנוס האטלנטי.      

(1)   מקרה הצלתו, כביכול, של הקונסול הבלגי לא מופיע בשום מקום בעיתונות בת זמנו.     

מקורות: 

גלברט מאיר:  "היהודים והספנות",   ע.    77 .

רב חובל זאב הים : "ספינות מספרות",   עע. 98-101.

הלפרן ירמיהו : "תחיית הימאות העברית" עע.  335-6.  

הרמן צבי:"הכובשים בים נתיבה",  ע.  51-2 .

הימאי הישראלי  מס. 24, יולי, מס. 25 אוגוסט  1953

ר/ח ד"ר א. אריאל: מחקר פרשת "עמנואל" (לא פורסם)

צור קשר

הודעתך נשלחה בהצלחה