מנו ספנות

"מנו – נתיבי ים"  - מנו מרדכי (1923- 1969) - מחלוצי הספנות העברית

הקשר של משפחת מנו לים, מתחיל בסלוניקי  שביוון. סלומון מנו, סבו של מרדכי מנו, היה בתחילת המאה העשרים, בעל דוברות שעסקו בפריקת ספינות בנמל סלוניקי. בנו, שמואל, עבד בנמל יחד עם רוב בני המשפחה הענפה, שהתפרנסו מעבודות בנמל סלוניקי. מרדכי מנו, בנו של שמואל ונכדו של סלומון, ירש מהם את האהבה לים, עלה לארץ ישראל ונמנה עם חלוצי הספנות העברית.

בתחילת שנות ה-30 של המאה ה-20, החליט אבא חושי, אז מזכיר פועלי חיפה, להביא סווארים יהודים סלוניקאים לנמל חיפה*. הוא נסע לסלוניקי, ובחר את המובחרים שבאנשי הנמל. בין העובדים שעלו לארץ, בספינה רעועה ולאחר תלאות רבות, היו גם רבים ממשפחת מנו וביניהם הוריו של מרדכי. המשפחה שוכנה באוהל קטן בחוף שמן.

בגיל 16 החל מרדכי לעבוד בנמל  בשליחויות ומשימות שונות. לאחר מכן החל לעבוד בסוכנות "משולם". הוא חונן בכישרון לשפות ובקליטה מהירה.  למד בשעות הבוקר ואחר הצהרים עבד. התחיל כפקיד והתקדם במהירות. בגיל 20 פתח  משרד עצמאי ברחוב הנמל, בחיפה.

שליטה בשפות רבות הייתה לו לעזר רב  והוא הפך לסוכן נמל של ספינות קטנות שהביאו לנמל חיפה סחורות מטורקיה, יוון וקפריסין. תוך זמן קצר ולמרות התחרות הקשה, הפך לסוכן בלעדי של  ספינות אחדות. הוא חונן בכישרון מיוחד ליצירת קשרים עסקיים חובקי עולם.

בשנת 1945 מרדכי מנו ייסד וניהל  את חברת ספנות "מנו - נתיבי ים".

בשנת 1956 מקים, ביחד עם האחים עופר, חברה בשם  "נתיבי הים התיכון". האנייה הראשונה של החברה, הייתה "השלושה". הייתה זו ספינה בת 850 טון מעמס, אשר נבנתה בשנת 1921 והיא האנייה הראשונה של חברות הספנות הידועות היום כ-"אחים עופר" ו-"מנו ספנות".  בהמשך הוא הגדיל את צי האוניות כאשר  הוסיף את האוניות "איל" ו"כרמלה". בשנת 1966 פורקה השותפות עם האחים עופר.    

בזכות פעלו בתחום הספנות העברית מרדכי מנו זכה להערכה רבה מצד גורמים רשמיים של מדינת ישראל והפך למקור גאווה לקהילה הסלוניקאית ונמנה על אחד מראשייה.

הוא נפטר בשנת 1969 בשיא יכולתו.  החברה, "מנו - נתיבי ים", אשר השאיר אחריו, נוהלה, במשך שנים, כחברה משפחתית קטנה על ידי כל בני המשפחה, בניו וחתניו. 

משה מנו, בנו  הצעיר של מרדכי מנו, היה רק בן 14 כשאביו נפטר, אבל כמי שגדל בתוך עולם הספנות המשיך את מפעלו של אביו. בשנות ה-80 קיבל משה מנו את הניהול והשליטה בחברה המשפחתית. בשנות ה-30 לחייו, הקים  חברת ספנות חדשה בבעלותו "מנו ספנות" בע"מ.

היום (2006), חברת "מנו - ספנות" פועלת בתחומי ספנות רבים. החברה מפעילה אניות בבעלותה וחכורות, אניות מטען, צובר, צובר להובלת פחם, מיכליות דלק, גלנוע, מכולה ואניות נוסעים.

 היא גם פועלת כסוכנת בלעדית של חברות ספנות זרות גדולות.

מקורות: 

הרמן צ.:   "הכובשים בים נתיבה",  עע. 283

פרסומי החברה

צור קשר

הודעתך נשלחה בהצלחה