מ. דיזנגוף

"מ. דיזנגוף ושות." - חברה מסחרית, סוכנות אניות וחברת ספנות בארץ ישראל ובמדינת ישראל                                                        

הוקמה בשנת 1905 על ידי מאיר דיזנגוף, לימים ראש העיר הראשון של תל-אביב, בשותפות עם היינץ גרץ,  מאיר  אריסון, אביו של תד אריסון * ואיש עסקים תל-אביבי ר. מלץ.  הייתה זאת חברה לסוכנות אניות, יבוא ויצוא, ספנות ופיתוח הארץ. על פי ההסכם בין השותפים, עם פטירתו של אחד מהם, חלקו עובר לנותרים בשותפות. מאיר דיזנגוף נפטר ראשון  בשנת 1936, אח"כ ר. מלץ ובנובמבר 1945 נפטר מאיר אריסון.

היינץ גרץ נשאר הבעלים היחיד של החברה אשר המשיכה לשאת את שמה המקורי. החברה הפכה לאחת הסוכנויות החזקות והמבוססות בארץ.  היינץ גרץ נבחר כנשיא לשכת הספנות בחיפה ובעת העברת הנמל מידי הבריטים לידי היהודים, דרש להעבירו לתפעול הלשכה.

החברה ייצגה  חברות ספנות וחברות מסחר גדולות וחזקות בכל העולם. בין השאר את חברת הספנות האמריקאית  "ISTHMIAN", אשר בבעלות חברת הפלדה  "U. S. STEEL". "מ. דיזנגוף" היא גם הסוכנת של חברת הפלדה. בשנת 1950, חברת "ISTHMIAN", רצתה להיפטר משלושת אניותיה הישנות בנות השלושים, "STEEL MARINER", "ATLANTA CITY"  ו- "MONTGOMERY CITY". היינץ גרץ רכש אותן, קרוב לודאי, בתנאים טובים. "STEEL MARINER" הופכת ל- "אברהם גרץ" , "ATLANTA CITY" ל"מאיר דיזנגוף"  והאחרונה ל- "הנרייטה סולד". המטענים של החברות אשר "מ. דיזנגוף" היא הסוכנת שלהן והמיועדים לישראל, הובאו באניותיה. העסקים שגשגו. האניות הופעלו בקו אמריקה - ישראל והיוו תחרות רצינית ל"צים".הברירה היחידה אשר עמדה בפני הנהלת "צים", היא לרכוש את המתחרה.                                                                      

היינץ גרץ היה איש עסקים מנוסה. הוא העריך נכונה את ההתפתחויות שאמורות להתרחש בספנות הישראלית והחליט למכור את חברתו ל-"צים". באוקטובר 1952, "צים" רכשה את הסוכנות וחברת  הספנות  "מ. דיזנגוף",   על שלושת אניותיה  והסוכנויות שלה. 

היינץ גרץ התיישב בטירה עתיקה ליד פירנצה באיטליה וכתב ספר על הצייר ואן-גוך.

 מקורות:

הרמן צ.: "הכובשים בים נתיבה", עע.   163, 178, 183, 189, 193-207. 

מהולל א.: "חיפה", ע. 295.                             

ארכיון המדינה: תיק 148, חטיבה 28/02,  מיכל  מ/ 1981.

 

צור קשר

הודעתך נשלחה בהצלחה